A polcon egy katonafotó. Megszürkült kép. Drága keret, látszik, hogy valamikor valakinek nagyon sokat jelenthetett…
Kata ezerszer is elképzelte, milyen lesz, amikor Feri hazaér. Ha a kutya felugatott, ha nyikorgott az ajtó, ha lépéseket hallott, mindig megdobbant a szíve, hátha Ő lesz az… Tudta, hogy most már csak idő kérdése. Az internálótábor nem haláltábor, egyszer csak vége lesz ennek az őrületnek, talán az az ÁVH-s tisztben is győz az emberség (nem tudott rá gyermekkori ismerősként gondolni, annak az egyenruhának túl vastag volt a szövete), haza kell jönnie.
Mégis, amikor végre nyílt az ajtó, éppen nem nézett fel, csak amikor megállt előtte a férfi. Egy férfi, aki valamikor a férje volt. Lefogyott, a ruhája rongyos. Csak állt és nézett az asszonyra, aki valamikor a felesége volt.
Kata érezte, hogy valami fontosat, valami szépet kellene mondani, valamit, amiben benne van a sok ezer magányos éjszaka, a deportálás, a hazaszökés, a kisemmizés, a napi megaláztatások, s hogy mégis egész idő alatt azt érezte, hogy mindez semmiség, csak visszatérjen a férje. De csak nézte azt az idegent, aki az ajtóban állt. Lefogyott, már nem volt az a büszketartású legény, akit azon a Szentistvánon megismert… Mindez nem számított volna, de már a nézése is halott volt. Csak álltak, percekig némán, mint egyszer régen a nászéjszakán, félve megismerni egymást, mire a férfi megszólalt:
- Megjöttem.
Kata nem tudott semmi értelmeset sem mondani, csak a legbanálisabb mondatra volt képes:
- Isten hozott. Mindjárt kész a vacsora.
- Jut nekem is?
- Minden este úgy főztem, hogy ha hazaérnél, neked is jusson.
- Köszönöm. Örülök, hogy legalább ez a ház megmaradt.
- Ennyit tudtunk megőrizni. A többi mind elveszett. A régi ház is.
- Nehéz volt? – Kérdezte a férfi.
- Nehéz. De nem nehezebb, mint neked.
- A kis Feri?
- Játszik a szomszédban. Hazahívom.
- Nem kell. Hadd legyünk kettesben.
- Csinálom a vacsorát.
A férfi leült a hokedlire, maga mellé a földre rakta a zsákját, s csendben nézte az asszonyt. Kata nem mert rá nézni. Annyiszor elképzelte ezt a pillanatot, hogy fogják egymást megölelni, megcsókolni, hogy élik át ezerszeresen az első szerelmes pillanatokat, most meg semmit sem érzett. Amit eddig biztosnak érzett, hogy visszatér a régi életük, az ebben a pillanatban már csak remény volt. Ahogy melegítette a vacsorát, zavarban volt a férfi pillantásától. Mintha egy idegen nézné a legintimebb pillanataiban.
Nem nézett hátra, csak hallotta, hogy a férfi feláll, mögé lép és ügyetlenül átölelni, mintha terhes kötelességnek kellene eleget tennie. Tudta, meg kellene fordulnia, neki is megölelnie, megcsókolnia, de a teste tiltakozott ez ellen. A férfi csendesen beszélni kezdett.
- Tudom, hogy nehéz volt egyedül, de most már csak megleszünk valahogy. A bánya még meg van?
- Igen, de már a városi elvtársak irányítják. Már nem mehetsz oda vissza.
- Sejtettem. Majd csak találok valami munkát, ha nem itt, majd a városban.
- Biztosan.
- Fáradt vagyok, lemosakodnék.
- Hozok ruhát. A legtöbbet ott kellett hagynunk a kitelepítéskor, de néhányat megőriztek nekünk a rokonok.
- Majd varrsz másikat. Még mindig varrsz?
- Már nem, csak a rokonoknak, titokban. Az olyan kapitalista dolog, azt mondják. A magunkfajta már nem mer csinosan öltözni, nehogy észrevegyék. Még a nők sem. Az elvtársaknak meg nem varrok.
- Igazad van. Azoknak semmit sem. Már nem tarthat sokáig ez a rendszer. Vége kell, hogy legyen.
- Nem lesz vége. A mi életünkben már nem. Már eleget hallottuk ezt a hazugságot. A templomban az öregasszonyok mindig azt mondják, hogy valaki azt hallotta a Szabad Európában, hogy már nem kell sokáig várnunk, de annyi ideje mondják… Nem lesz belőle semmi. Így kell már leélnünk az életünket.
- Akkor így éljük le. De együtt. Megyek mosakodni.
- Menj.
Amikor odavitte a ruhát a férfinek, az félmeztelenül a lavór fölé hajolt, s Kata alig mert ránézni. Mintha egy idegen embert lesne meg. Egy kendőt dobott a vállára, mielőtt elindult volna a kisfiúért. Közben arra gondolt, hogy bezzeg fiatal asszonykorában mindig divatos ruhákat varrt magának, különbözni akart a többi falusi lánytól, az öregasszonyok csak „pesti” lányként emlegették, hiába született Istenadtán, mint minden őse emberemlékezet óta, most bezzeg már ő sem mer különbözni a többiektől, csak be akar olvadni, hogy ne tűnjön ki, hogy legalább élni hagyják. Örömöt erőltetett az arcára, úgy újságolta a Ferkónak, hogy megjött az apja. Alig tudta követni a kisfiút, úgy repült haza. Egyszerre látták meg a férfit. A kisfiú addig repült, de a küszöbön földbe gyökeredzett a lába, arcára volt írva a csalódás. Kata nem tudta, kit sajnáljon jobban: a férjét, vagy a fiát… A kisfiú tisztelettel beszélt az apjával, válaszolt a kérdéseire, de egyszer sem nézett a szemébe.
Este odasomfordált az anyjához. A kezében apja régi képe, még katonakorából, s majdnem sírva csak annyit mondott: „Azt hittem, ő az én édesapám”.
Kata lefekvés előtt hosszan fésülte a haját, felvette a régi hálóingét, amit a férje annyira szeretett, s amit, mint szent ereklyét őrzött. S közben azon aggódott, hogy nőként tud-e eleget adni a férjének, hiszen már majdnem egy évtizede nem volt férfival… Hirtelen nagyon öregnek érezte magát. Az arcát nézte: nem tudta nem meglátni a ráncokat. „Így szállt el a fiatalság”. Dúdolni kezdett, egy régi dalt még a Háborúból:
„Es geht alles vorüber,
es geht alles vorbe...”*
Amikor befeküdt az ágyba, a férfi már aludt. Nyugtalan álma volt, értelmetlen szavakat nyüszögött és dobálta magát. Sokáig cirógatta, simogatta az arcát, buta szavakat suttogott, mint régen Németország felé a vonaton a kisfiának. Órákba telt, mire a férfi álma nyugalomba fordult. Kata csak feküdt és hallgatta. És bár maga sem tudta miért, boldog volt.
* Minden elmúlik egyszer, s minden végéhez ér (német dal a világháborús időkből)
Ha nem akarsz lemaradni:
Értesülj a legfrissebb történetekről első kézből ott, ahol akarod!
Legfrissebb történetek:
2024-11-23
|
Novella
Egy fiatal férfi randevúra hívja az ismert színésznőt.
2024-11-22
|
Novella
Ebben a rövid történetben egy idős bácsi jelenik meg a kertvárosi kis kocsma ajtajában kutyájával....
2024-11-19
|
Novella
Édesanyja és unokabátyja szexualitásának egy kislányra gyakorolt hatása.
2024-11-18
|
Novella
Egy tanárnő igyekszik meggyőzni tanítványát, végül saját csapdájába esik.
2024-11-17
|
Novella
A helyszín Argentína.Miguel és párja Sofia életük versenyére készülnek.Vajon győzelmet vagy...
Friss hozzászólások
Legnépszerűbb írások:
2010-09-23
|
Egyéb
Barbara, Kedves!<br />
A villamoson láttam meg a nevetésedet, mintha csak Te lennél, akkor...
Éjszaka egy halott asszony ágyában 19: Katonafotó
Folytatások
Csendben odaléptem Andihoz és kávét töltöttem a csészéjébe. Csendes kis szertartás volt; pár percre félreraktuk a munkát és beszélgettünk, elmondtuk a napi apró-cseprő ügyeket, aztán kipihenten visszaindultunk az irodába. Egyre ritkább öröm, már messzebb voltunk egymástól de ha összejön, annál szebb.
De van, ami sohasem változik: még mindig két édesítőszert rak a kávéjába, pár csepp tejjel (de nem többel, mert tűzforrón szereti), egyet kortyolt és megkérdezte:
- Mit terveztek...
De van, ami sohasem változik: még mindig két édesítőszert rak a kávéjába, pár csepp tejjel (de nem többel, mert tűzforrón szereti), egyet kortyolt és megkérdezte:
- Mit terveztek...
- Kedvesem. Válaszolj őszintén: ha nem huszonéve, hanem mondjuk egy éve találkozunk, akkor is feleségül akartál volna venni?
Lefagyott az agyam és nem tudtam válaszolni. Luca rám nézett és folytatta:
- Látod, Kedvesem… A hallgatás a válasz. Hogy nem. Már régóta tudtam, csak azt nem, hogy hogyan ébresszelek rá. Kellett hozzá ez a mai reggel. És szeretném, ha ez lenne az utolsó szó, amit mondok neked: szeretlek.
Megsimogatta az arcomat, szájon puszilt, felszállt a biciklire...
Lefagyott az agyam és nem tudtam válaszolni. Luca rám nézett és folytatta:
- Látod, Kedvesem… A hallgatás a válasz. Hogy nem. Már régóta tudtam, csak azt nem, hogy hogyan ébresszelek rá. Kellett hozzá ez a mai reggel. És szeretném, ha ez lenne az utolsó szó, amit mondok neked: szeretlek.
Megsimogatta az arcomat, szájon puszilt, felszállt a biciklire...
A történet véget ért. Ott ültem a fészerben, az egyetlen társaságom egy összegyűrődött véres bicikli. S annak ellenére, hogy az elmúlt órákban évszázadnyi szenvedést és küszködést kellett átélnem, mintha kicsit megkönnyebbültem volna. Minden tagom ólomnehéz volt, olyan fáradt voltam, mintha évtizedek óta nem aludtam volna, de valahol a lelkem könnyű volt. Nem tudom, ismerik-e a fáradtságnak azt a fokát, amikor már nem számít se a múlt, se a jelen, csak a pillanat, az a furcsa éber álom,...
Egyik éjszaka arra ébredtem, hogy egyedül fekszem az ágyban. Rossz előérzetem támadt, elkezdtem keresni. A fény irányába mentem: Luca a gyerekszobában volt és Katica játékait porolgatta, rendezgette. Megálltam az ajtóban és néztem. Mosolygott, kicsit mintha dúdolt is volna, valami bugyuta altatót. Boldog volt. Odatérdeltem mellé, de észre sem vett. Szerettem volna bekerülni abba a kis világba, ahol újra ilyen boldog, megfogtam az egyik babát, hogy odanyújtsam neki. Amikor észrevett, megrázkódott,...
Hálás volt a nagyapjának, hogy megtanította biciklizni a kicsit. Furcsa, máskor alig tud menni, de mintha megfiatalodott volna. Kár, hogy a dédi már nem mer biciklire ülni, akkor most hármasban mehetnének, de így is szép lesz.
A busz átgördült a falutábla előtt. Otthon volt. A szemével keresgette a dédiék utcáját. A busz azelőtt is elhalad és pár méterre van a megálló, valaki már megnyomta a leszállásjelzőt, így a helyén maradt, hogy beleshessen, hogy egy pillanattal előbb láthassa...
A busz átgördült a falutábla előtt. Otthon volt. A szemével keresgette a dédiék utcáját. A busz azelőtt is elhalad és pár méterre van a megálló, valaki már megnyomta a leszállásjelzőt, így a helyén maradt, hogy beleshessen, hogy egy pillanattal előbb láthassa...
Előző részek
Abban az időben az erőszakszervezetek sem voltak mások, mint hivatalok, saját bürokráciájukba, papírhegyeikbe fulladtak bele, csak éppen fazekak helyett hullákat és ítéleteket gyártottak. Mindeközben nevetséges aprólékossággal próbálták meg fenntartani a törvényesség látszatát: addig verték a tanúkat, amíg össze nem gyűlt a kellő számú vallomás, ha bizonyíték kellett, gondosan hamisították, s mindig volt szakértő, aki azokat hitelesítette.
Katának is ez volt a szerencséje; bár mindenki...
Katának is ez volt a szerencséje; bár mindenki...
Időnként elgondolkozott azon, hogy mi az, ami a régi életéből még megmaradt. Az a kis sváb világ, ahogyan az ősei éltek már háromszáz éve ezen a földön, semmivé foszlott. A falu színes élete elszürkült, az olvasókörök, a zenekarok feloszlottak, a kávéház bezárt, épp csak filmhíradókat vetítettek a politikai nevelés érdekében. A kulturális élet netovábbja a Szabad Nép tízperc volt reggelente, annak, akinek munkahelye volt.
Még a nyilasok idejében is volt valami törvényszerűség, még akkor is, ha mutattam egy pecsétes papírt, átengedtek. Ma már csak papíron vannak törvények, semmit sem tartanak be, csak az számít, hogy az ügyintéző, akihez kerül az akta, éppen milyen kedvében van, vagy az, hogy milyen színű a párttagkönyve. És az mindig vörös.
Az új rend azonban módszeresen mindenkinek utánajárt, nem volt menekvés, az „én nem tettem semmi rosszat” védekezésre mindig ott volt a válasz: „de tehettél volna”, „de a szíved mélyén egyetértettél velük”. Furcsa módon, úgy tűnt, mintha a bizottságok nem törnék magukat azzal, hogy az igazi bűnösöknek utána járjanak, sőt, nem egy korábbi volksbundista, kisnyilas is feltűnt közöttük. Mintha ugyanazokkal a módszerekkel, ugyanazok ellen folytatták volna a harcot, csak új jelképek alatt. Ugyanazokat...
...valahol a távolból csörömpölés, dübörgés hallatszott. Széttört a „csendes éj”. Sztalin vasszekerei áthajtottak a falun. Megkezdődött az új, a „békés” élet.
Hasonló történetek
A fehér mezes New Yorki csapat védvonala mögül előretört ez a viszonylag magas kb. 180 cm magas leomló barna hajú lány. Arcán néhány piros folt volt. A meze karja felszakadt és a térdét is lehorzsolta egy esés következtében...
New Yorkban éjjel lehetett úgy közlekedni autóval, mint egy európai városban, a délutáni csúcsforgalomban. A mozielőadások most értek véget, és az emberek sorra fogták a taxikat. Hatalmas tülekedés folyt, ha megállt egy- egy. Kifestett kurvák kínálták nem is olyan olcsó bájaikat, majd beültek a pasasok kocsijába, vagy felmentek velük a garniszállókba...
Hozzászólások