Ha nem akarsz lemaradni:

Értesülj a legfrissebb történetekről első kézből ott, ahol akarod!

BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
Legfrissebb történetek:
Egy fiatal férfi randevúra hívja az ismert színésznőt.
Ebben a rövid történetben egy idős bácsi jelenik meg a kertvárosi kis kocsma ajtajában kutyájával....
Édesanyja és unokabátyja szexualitásának egy kislányra gyakorolt hatása.
VR
Egy tanárnő igyekszik meggyőzni tanítványát, végül saját csapdájába esik.
A helyszín Argentína.Miguel és párja Sofia életük versenyére készülnek.Vajon győzelmet vagy...
Friss hozzászólások
kivancsigi13: Nagyon megfogott, mint oly sok...
2024-11-22 21:03
VR
kivancsigi13: Nagyon megfogott, mint oly sok...
2024-11-22 21:02
VR
mozgi: Szuper volt!
2024-11-22 18:40
Thorodin: Na ez piszok jó volt!
2024-11-21 04:20
Gábor Szilágyi: Folytasd!
2024-11-20 16:53
Legnépszerűbb írások:
pff
Barbara, Kedves!<br /> A villamoson láttam meg a nevetésedet, mintha csak Te lennél, akkor...
Legnépszerűbb szerzők:

Éjszaka egy halott asszony ágyában 17: Újra otthon (1948-50)

Még mindig azt a berlini bonbonosdobozt fogtam a kezembe és arra gondoltam, hogy milyen finom volt az a csoki. Összefutott a nyál a számban. Olyan volt, amire az ember azt mondja: túl finom, ahhoz, hogy megegye az ember. Egyszer, még a nyolcvanas években olvastam, hogy a magyar csokikat harmadannyi idő alatt készítették el, mint a svájcit vagy a nyugatnémetet. Az ízük olyan is volt. Nem az alpesi legelők sokat reklámozott íze, a legelésző lila tehén hiányzott belőle, hanem a szív. A gondosság.
Én már a Kádár-korszakban nőttem fel, nekem a kommunizmus nem a Rákosi idejének harsogó tapsviharát, levert veséit és heréit, égővörös drapériáit jelentette, hanem a létező szocializmus unalmát és fáradt piros színeit. Aminek jelképei a tanácsháza előtti üres műkő virágágyások voltak. Emlékszem, hogy vetettem rá magamat a nagymamám régi, két háború közti színházi újságjaira. A megsárgult lapok valami olyan életről árulkodtak, amiben sohasem volt részem. Aztán a felnőttkor küszöbén, a rendszerváltozáskor lassan kiszínesedett a világ, igaz a színek többsége a reklámok talmi csillogása volt csak…
Engem sokként ért, amikor a kommunizmus összedőlt és a kapitalistává vált a világ. Az internacionalizmus helyébe a globalizmus lépett. Ezt is nehéz volt átélni, de vajon milyen lehetett az elszürkülés, ahogy a királyságból, egy alapjában szabad világból előbb köztársaság lesz, majd népköztársaság…

Kata végre újra Istenadtán élhetett. Nem a régi házban, azt már egy régi volksbundista lakta, aki aláírt minden papírt, így megbízható kommunistának, demokratának számított, de mégis, volt otthonuk, ha kisebb is, mint a régi. Ferike végre iskolába járhatott, dolgoztak azon a kis földön, amit még meghagytak nekik, vart és várt. Mert hiába mondták, hogy minden hadifogoly hazatért már, aki nem, az már halott, kétségbeesett konoksággal várta haza a férjét. Közben új szavakat kellett megtanulniuk: beszolgáltatást, 3 éves terv, szabotázs, kulák, reakciós… A régi időkből szinte csak a filmhíradók és a Szentmisék maradtak meg. A filmhíradók, amiknek a képsorai egyre távolabb kerültek a valóságtól…


„A perzselő nyár meghozta a jó cséplés idejét. Dolgos parasztok munkája nyomán, hajnaltól estig szállnak a kévék, zizeg a szalma, pereg a szem és híznak a zsákok. Jó a termés, jut bőven a városi dolgozónak is. Viharsarok újgazdái Mindszent és Szegvár községben gabonabeszolgáltatási versenyt rendeztek. A harcos agrárszocialisták utódai ezzel válaszoltak a zsírosparasztok szabotálásaira. A dolgos régi gazdák sem maradtak le a versenyről, mert tudják, hogy minden szem búza növeli a 3 éves terv sikerét és az ország jólétét”
Kata látta a valóságot: hogy a gazdák minden egyes szem búzát megátkoznak, amit be kell szolgáltatniuk, nem hogy boldogan és lelkesen vinnék a termést… Hogy a „zsírosparasztok” valójában még a koldusnál is szegényebbek, hiszen mindenüket, amivel termelhettek volna, már régen elvették.
Időnként elgondolkozott azon, hogy mi az, ami a régi életéből még megmaradt. Az a kis sváb világ, ahogyan az ősei éltek már háromszáz éve ezen a földön, semmivé foszlott. A falu színes élete elszürkült, az olvasókörök, a zenekarok feloszlottak, a kávéház bezárt, épp csak filmhíradókat vetítettek a politikai nevelés érdekében. A kulturális élet netovábbja a Szabad Nép tízperc volt reggelente, annak, akinek munkahelye volt. A szövetkezesítésnek ellenállt a falu, de a termelési kultúra már így is romokban hevert. Akik értették a földnek a lelkét, azt elüldözték, vagy kisemmizték, az újonnan jöttek meg hiába művelték, a föld, mintha visszavárta volna régi gazdáit, nem termett úgy, mint régen.
Talán még a templomban érezte otthon magát. A szobrok, a giccses aranyozású barokkos képek semmit sem változtak. A latin szavak, a pap hajlott háta, a bűnt ostorozó haragos szavai teljesen olyanok voltak, mint gyermekkorában. Lehunyta a szemét és újra kislány volt. A sima kövek, a kemény lépcső, amire letérdelt áldozáskor, az Oltáriszentség íze, a kényelmetlen padok, amiben se ülni, se térdelni nem lehetett, a sekrestye dohos szaga… Amíg ki nem lépett a kapun, úgy érezte, a falak védik a régi világ utolsó morzsáját. De amint kilépett, szembesült azzal, hogy a régi világ már semmivé foszlott: a templommal szembeni iskolán már egy vörös csillag ormótlankodott.
Karácsony múlt, az első Karácsony, amióta visszajöttek, s valami megváltozott. Már nem tudta felidézni a régi hangulatot. Minden olyan volt, mint máskor, a gyönyörűen faragott betlehem előtt még gyertyák égtek, a pap az ünnepi misét intonálta, mégis… Nem érezte azt a nyugalmat, amit máskor. A plébános úr Szent István napja után, pedig csak a nagy ünnepeken volt szokása, a misét követően a templomkapuban várta a híveket, s szinte suttogva mondta: tegnap éjjel letartóztatták a Hercegprímás urat. Kata megdöbbent. Valami titkos és ésszerűtlen remény élt bennük, hogy az a bohóckodás, amit köztársaságnak neveznek, egy nap elmúlik és visszatér a régi rend, amit a Bíboros, mint az ország első zászlósura képviselt. Horthy száműzetésben, Mindszenty letartóztatásban… Nincs remény. Pedig ők is, apja, anyja, a kis Feri is csatlakoztak az egymillió imádkozó magyarhoz, de úgy látszik, Isten már nem hallgatja meg őket. Elfelejtkezett erről a kis tépett országról, amit pedig Anyjának, Szűz Máriának ajánlottak. Nincs remény, ez az ország soha nem lesz se haza, se szabad, Feri sem fog visszatérni.
Apja aznap este a láda mélyéről elővette a magyar, szentkoronás zászlót, amit még a nyilasok elől dugott el. Egy darabig csendben nézetette, majd visszatette. Kata mintha könnycseppet látott volna csillogni a szemében.
És a néma Szilveszter után megkezdődött a sorsdöntő 1949-es év.
Arról az évről a történelemkönyvek úgy emlékeznek meg, mint amikor a kommunizmus teljesen kiépült, amikor a demokratikus díszletek végleg semmivé foszlottak a vörös drapériák alatt. Kata már nem törődött ezzel. Tudta, hogy nincs remény, nem csodálkozott azon, hogy napról napra minden szürke-vörössé válik. Egykedvűségéből csak két esemény zökkentette ki.

Az egyik Rajk László, a korábbi belügyminiszter letartóztatása volt. Amikor a hírt hallotta egy pillanatra, mintha mégiscsak tudott volna hinni egy igazságos Istenben. Mintha visszahullt volna a fejére, az átok, amit a kitelepítéskor suttogott rá valaki. Aztán csak vállat vont: ha él is a büntető igazság, ugyan, mit ér? Jobb lesz bárkinek is, ha a bűnösöket utoléri a sorsuk? Vissza fog ettől még térni a férje? Azok, akik nyomorba és szolgaságba döntötték az országot, a helyükön maradtak.
Lassan már ezt az utolsó reményt is kezdte feladni. Hiszen a hivatalos propaganda azt harsogta, hogy a baráti Szovjetunió már mindenkit hazaengedett…
A másik esemény a kőbányák államosítása volt. Istenadtának régen három kincse volt: a gyümölcsösök és a szőlő, a Duna, a hozzá tartozó kikötővel valamint a bánya. A bánya kövei messze földön híresek voltak, ha a városban jártak, mindig büszkén mutogatták egymásnak, hogy ez és ez a palota is istenadtai kőből épült, ezt az utat is a mi bányánkból kövezték ki. A bánya tulajdonosa, bár mint gazdag embert, sokan utálták a faluban, mégis, kedves öregember volt, Ferit különösképpen kedvelte, ha tehette, Katának és a kis Ferinek mindig küldött valami kis ajándékot, segítséget, s megígérte, hogy a férje asztalát fenntartja, amíg haza nem jön. Minden úgy maradt, ahogy otthagyta, amikor elindult a frontra: az írószerei, a családjáról készült fotó… De eljött az államosítás. Egy szép reggel a bányairodában megjelent néhány bőrkabátos, aktatáskás elvtárs és közölték, hogy mától kezdve itt minden a népé, mindenki hagyjon mindent bent és menjen haza. De, tették hozzá engedékenyen a kabátját mindenki felveheti.
Másnap megérkeztek a munkásigazgatók, a dolgozóknak gyűlést tartottak, szóba került a szabotázs, hogy a kapitalisták a termelés visszafogásával próbálták az újjáépítést és az éves tervet hátráltatni, de most mindenki legalább kettőzött erővel dolgozzon, mert most már maguknak dolgoznak, nem a pénzeszsákoknak. Aztán megkezdődött a rendteremtés. Először mindent kidobáltak az ablakon, köztük Feri holmiját is. Kata ott állt a kerítésnél és könyörgő szemmel kérte a munkásokat, hogy legalább a fényképet hazavihesse, látszik rajta, hogy a férjéé, hiszen őt ábrázolja, ez úgyis csak neki érték. Azok csak gúnyosan nevettek, hogy ez már a népé, nem a burzsoák szekértolóié. Szerencsére újak voltak a faluban, így nem nevezték Katát a nácik cafkájának.
S valóban, attól a naptól kezdve a termelést fokozták. Megduplázták a dinamitot, a falu házai megremegtek, a falak megrepedtek, s amikor néhány év múlva egy építészbizottság szállt ki a faluba, felmérték, hogy mely épületek váltak veszélyessé, miket kell lebontani. Többek közt a templomot is.
Folytatások
2740
Csendben odaléptem Andihoz és kávét töltöttem a csészéjébe. Csendes kis szertartás volt; pár percre félreraktuk a munkát és beszélgettünk, elmondtuk a napi apró-cseprő ügyeket, aztán kipihenten visszaindultunk az irodába. Egyre ritkább öröm, már messzebb voltunk egymástól de ha összejön, annál szebb.
De van, ami sohasem változik: még mindig két édesítőszert rak a kávéjába, pár csepp tejjel (de nem többel, mert tűzforrón szereti), egyet kortyolt és megkérdezte:
- Mit terveztek...
2327
- Kedvesem. Válaszolj őszintén: ha nem huszonéve, hanem mondjuk egy éve találkozunk, akkor is feleségül akartál volna venni?
Lefagyott az agyam és nem tudtam válaszolni. Luca rám nézett és folytatta:
- Látod, Kedvesem… A hallgatás a válasz. Hogy nem. Már régóta tudtam, csak azt nem, hogy hogyan ébresszelek rá. Kellett hozzá ez a mai reggel. És szeretném, ha ez lenne az utolsó szó, amit mondok neked: szeretlek.
Megsimogatta az arcomat, szájon puszilt, felszállt a biciklire...
2194
A történet véget ért. Ott ültem a fészerben, az egyetlen társaságom egy összegyűrődött véres bicikli. S annak ellenére, hogy az elmúlt órákban évszázadnyi szenvedést és küszködést kellett átélnem, mintha kicsit megkönnyebbültem volna. Minden tagom ólomnehéz volt, olyan fáradt voltam, mintha évtizedek óta nem aludtam volna, de valahol a lelkem könnyű volt. Nem tudom, ismerik-e a fáradtságnak azt a fokát, amikor már nem számít se a múlt, se a jelen, csak a pillanat, az a furcsa éber álom,...
2443
Egyik éjszaka arra ébredtem, hogy egyedül fekszem az ágyban. Rossz előérzetem támadt, elkezdtem keresni. A fény irányába mentem: Luca a gyerekszobában volt és Katica játékait porolgatta, rendezgette. Megálltam az ajtóban és néztem. Mosolygott, kicsit mintha dúdolt is volna, valami bugyuta altatót. Boldog volt. Odatérdeltem mellé, de észre sem vett. Szerettem volna bekerülni abba a kis világba, ahol újra ilyen boldog, megfogtam az egyik babát, hogy odanyújtsam neki. Amikor észrevett, megrázkódott,...
2630
Hálás volt a nagyapjának, hogy megtanította biciklizni a kicsit. Furcsa, máskor alig tud menni, de mintha megfiatalodott volna. Kár, hogy a dédi már nem mer biciklire ülni, akkor most hármasban mehetnének, de így is szép lesz.
A busz átgördült a falutábla előtt. Otthon volt. A szemével keresgette a dédiék utcáját. A busz azelőtt is elhalad és pár méterre van a megálló, valaki már megnyomta a leszállásjelzőt, így a helyén maradt, hogy beleshessen, hogy egy pillanattal előbb láthassa...
Előző részek
2234
Még a nyilasok idejében is volt valami törvényszerűség, még akkor is, ha mutattam egy pecsétes papírt, átengedtek. Ma már csak papíron vannak törvények, semmit sem tartanak be, csak az számít, hogy az ügyintéző, akihez kerül az akta, éppen milyen kedvében van, vagy az, hogy milyen színű a párttagkönyve. És az mindig vörös.
2027
Az új rend azonban módszeresen mindenkinek utánajárt, nem volt menekvés, az „én nem tettem semmi rosszat” védekezésre mindig ott volt a válasz: „de tehettél volna”, „de a szíved mélyén egyetértettél velük”. Furcsa módon, úgy tűnt, mintha a bizottságok nem törnék magukat azzal, hogy az igazi bűnösöknek utána járjanak, sőt, nem egy korábbi volksbundista, kisnyilas is feltűnt közöttük. Mintha ugyanazokkal a módszerekkel, ugyanazok ellen folytatták volna a harcot, csak új jelképek alatt. Ugyanazokat...
2357
...valahol a távolból csörömpölés, dübörgés hallatszott. Széttört a „csendes éj”. Sztalin vasszekerei áthajtottak a falun. Megkezdődött az új, a „békés” élet.
2166
- Mondja, maga mit gondol? Végül is csak jobban látja, mint mi falusi szatócsok… meddig fog még tartani ez az őrület?
- Hát… – vakarta meg a fejét a tolmács. – Nem sokáig. De ahhoz éppen elég, hogy ami még megmaradt ebből az országból, azt tönkretegyék.
1993
Ahogy mesélték, Mihály román király augusztus 23-án díszebédet adott Antonescu marsall és a német tisztikar részére. A „taknyos király”, ahogy Hitler nevezte bizalmas beszélgetéseiben meglehetősen udvariatlan módon csak egy letartóztatási parancsot szolgált fel…
Hasonló történetek
4632
Most zuhanyozzál le, aztán irány a szülői ház. Utólagos engedelmeddel haza telefonáltam, hogy előkészítsem a terepet. Csak azt mondtam, hogy összevesztetek Adammal és te, ott hagytad...
4381
A repülőút kellemes volt és Cooper két óra múlva már a washingtoni lakásban volt. Ez nem volt olyan előkelő, mint a New Yorki, de azért nagyon otthonosan volt berendezve. Kapus sem volt, így Cooper simán bejutott. Gyorsan felmérte a terepet.
Hozzászólások
Pusheen ·
Tetszett, korhű ismét. Az akkoriban Magyarországon (itt épp Istenadtában) élőknek valami szörnyű, hogy rövid egymásutánban mennyi szörnyűséget kellett megélniük... :/

Rozványi Dávid ·
egész jó ez a mai unalmas kor... valami végleg elromlott azokban az években és önsorsrontók lettünk

AmandaAdmin ·
Kedves Felhasználók! A tortenetek csapata új társkereső oldalt indított. Ismerkedés meleg férfiaknak: WWW.BOYSXX.SITE Ismerkedés heteroszexuálisoknak: WWW.TEENSFK.SITE Ezer erotikus történetet gyűjtenek össze ott, vannak ismeretségek és kommunikáció. Meghívjuk Önt, hogy csatlakozzon. Az ingyenes regisztráció továbbra is nyitva áll

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Ha nem akarsz lemaradni: