Visszaestem a mába, de nem bírtam abbahagyni a kutakodást. A következő tárgy egy videoszalag volt: Emberek a havason. Emlékszem, egyszer meglátogattuk őket, a nagyapával beszélgettünk, szóba kerültek a régi filmek. Mesélte, hogy régen, amikor még csak udvarolt, sokat jártak moziba, alig néhány címére emlékeztek, inkább csak a hangulatra, de amikor megemlítettem, hogy fiatalkoromban ezt adta a TV az egyik Karácsonyon, felcsillant a szemük, hogy igen, az nagyon szép film volt.
Akkortájt, a kilencvenes évek elején nem nagyon adták ezeket, ezért bementem egy videotékába és ezt a filmet vettem meg karácsonyi ajándékul. Az ünnepek alatt pár napot kint töltöttünk, kivittük a videónkat is és rendeztünk egy mozizós estét. Emlékszem, alig tudtunk a filmre figyelni, folyamatosan kommentálták a látottakat, sőt a nagyinak eszébe jutott egy Erdélyről szóló vers, amit az iskolában tanult, még akkor is, több mint fél évszázaddal később hibátlanul el tudta mondani.
Abban az időben két kávéház is volt a faluban, a nagyobbikban, ahová inkább az „úri” közönség járt (ahogy akkoriban hirdették magukat az „elit” filmszínházak: fűtött nézőtérrel), hetente vetítéseket rendeztek. Korábban, néha-néha a barátnőjével elmehettek egy-egy filmet megnézni, persze előtte apja megkérdezte a tulajdonost, hogy vajon az ifjú lányok szemérmét nem sérti-e az a mozgókép, anyja pénzt adott hangos sóhajjal, hogy mindenféle hiábavalóságra megy el… De most már egy szót sem szólt és nem csak azért, mert az udvarlója vette a jegyet, a drágábbikat, ülőhelyre. Majd, talán egy hónap múlva már bérletet váltott, s ez, bár nem mondta ki, Katának nagyon jól esett. Mert ez volt az első kézzelfogható jele annak, hogy van közös jövőjük, nem csak egy-egy alkalommal találkozgatnak.
Már mások voltak ezek a mozizások, mint korábban a barátnőjével, s nem csak azért, mert most már nem kellett végigállniuk a filmeket.
Régebben mindig a filmre voltak kíváncsiak, a filmhíradó csak a szükséges rossz volt. Bezzeg a filmek… Pedig mindegyik ugyanarról szólt: a szegény lány hogyan talál egy gazdag férjet, sok nevetés és néhány sláger közben. A férfiak mindig jóképűek voltak, lenyalt hajjal, a telefonok mindig fehérek, a lányok frizurája és sminkje mindig tökéletes. Régebben mindig fellázadt benne valami: ő is dolgozik, ő is küzd, neki miért nincsenek olyan ruhái, miért nem jön el érte is a herceg fehér lovon?
Most már csak nevetett egykori, pár hónappal fiatalabb, gyermekkori önmagán. Hisz az csak egy buta álom volt, a valóság itt ül mellette – és ez a valóság sokkal szebb, mint amiről régen álmodott.
Ferivel a filmekről nem lehetett beszélgetni, a legszebb szerelmes történethez is csak annyit tudott hozzáfűzni, hogy „no, ezek sem dolgoztak soha életükben”.
Ellenben a mozi után mindig ottmaradtak, s figyelte, hogy a férfiak hogyan vitatják meg a filmhíradóban látottakat. Mert ott egyre gyakrabban tűnt fel egy alacsony bajszos alak, akit vezérnek és kancellárnak szólítottak, s bár igaz, kicsit érthetetlenül beszélt, de valami delejes erő áradt belőle. Katát egyszerre vonzotta és taszította, de azzal nyugtatgatta magát, hogy távol van, más világ, mint az övék.
A kávéház tulajdonosa viszont lelkesedett érte: - Végre valaki talpra állítja Németországot és móresre tanítja Európát!
- És ez jó nekünk? – kérdezte valaki bátortalanul az egyik asztaltól.
- Igen, mert németek vagyunk. És újra büszkék lehetünk arra, hogy mi is részesei vagyunk az egy népnek! Ein Volk, ein Reich, ein Führer!* – Tette hozzá a tulaj, ellentmondást nem tűrő hangon.
- De mi Magyarországon élünk, magyarok vagyunk.
- Mit kaptunk mi a magyarságtól? Amióta felbomlott a Habsburg birodalom, egy nyomor országban élünk. Ráadásul, állandóan siránkoznak, hogy Trianon így meg úgy, hogyan nyomják el a magyarokat az elszakított részeken, de közben ők is ugyanazt teszik velünk, lehetetlenné teszik, hogy németül tanuljunk az iskolában, be akarnak olvasztani minket…
- Ez azért nem teljesen így van. Az unokaöcsém a Szudéta-vidéken él, ott tényleg elnyomják őket. Mi lehetünk katonatisztek, tisztségviselők… A nyelvet meg megtanulják a gyerekek otthon.
- Persze, hogy lehetünk katonák meg irodisták, nélkülünk összeomlana az ország. Ha az őseink nem építették volna fel, itt minden mocsár meg puszta lenne.
- És mit tudna tenni ez a Hitler? A Dunáig mindent a Reich-hez** csatolna? – a kávéház tulajdonosa csak egy pillantással válaszolt, amitől megfagyott a levegő egy pillanatra. Az asztalnál ülő alak, engesztelően hozzátette: - Azért azt el kell ismerni, hogy ott jól mennek a dolgok. Az unokaöcsém, akiről meséltem, sokszor megy át a határon és azt mondja, hogy pár éve még minden így ment – a kezével az asztal alá mutatott – aztán jött Hitler és minden így ment – intette a kezével felfelé.
- Igen, - csatlakozott be valaki még a társalgásba – azt mondják, hogy mindenkinek van saját rádiója, lesz autója és épülnek az autópályák és a gyárak is.
- Ha a Kormányzónak lenne egy kis esze, szövetkezne vele. De ennek a szövetségnek ára lesz… - zárta le a beszélgetést a tulajdonos, nem túl sok jót sejtető mosollyal.
Igaza volt. A szövetségnek ára volt.
Katát felkavarták ezek a beszélgetések. Mert igaz, hogy németnek vallották magukat, németül beszéltek, hogy különbnek tartották magukat, mint a szomszéd tót vagy magyar falvak lakói, mégis, a magyar ünnepeket ülték meg, a trianoni hiszekegyet őszinte szívvel mondták, ezek a hegyek, völgyek és folyó volt az otthonuk. Igaz, hogy a „Volksdeutsche”*** sokkal jobban hangzott, több erő volt benne mint a „svábban”, de az a világ, amit a filmhíradók mutattak a Birodalomból, idegen volt neki. Bár megérintette az erő, ami ezekből a képsorokból áradt: az ütemesen lépő fekete és szürke egyenruhás alakok, a cövekként álló férfiak, a hatalmas birodalmi sasok, de valahol érezte, hogy ez az erő sokkal inkább megsemmisíti, semmint felemelné a világot, amit szeret.
Este a film után sohasem egyenesen mentek haza, kicsit mindig a folyóparton sétálgattak. Szép volt az őszi éjszaka, a Duna csendje, a faluból érkező zajok, még a részegek danolászása a kocsmában is. Amikor a közelbe értek, hallották, hogy egy magyar nótát énekelnek. Régi volt, giccses, népieskedő, de azokban az években ezek a kopott dalocskák új értelmet nyertek, mert arról a földről szóltak, amit elvettek, elszakítottak, megaláztak:
Országúton hosszú a jegenyesor
Hosszú a jegenyesor hazáig
Csizmám talpa százszor is lekopik, hej,
Százszor is lekopik, hej, odáig.
Nincsen pénzem a vonatra,
Szeretőm sincs, aki haza hozatna,
Fáradt lábam estére hazatalál,
Nem messze van ide Kolozsvár.
Azoknál a szavaknál, hogy „szeretőm sincs”, megszorította Feri kezét és büszkén kihúzta magát. Neki már van szeretője (még ha akkor mást is jelentett ez a szó, mint manapság), ő már felnőtt!
1938 őszén már az esküvőjükre készülődtek. Katalin úgy gondolta maga varr ruhát magának, szépet, divatosat, olyat, amilyet a városban is hordanak a nők. Anyja egy kicsit ellenkezett, mert, hogy néz ki, ha egy parasztlány páváskodik a templomban és mit mondanak majd az asszonyok, hogy a lányukon akarnak spórolni, sajnálják a pénzt a szabótól. De a lány kitartó volt és meggyőzte a szüleit: már más idők járnak, a fiatalok közül egyre kevesebben hordják a régi öltözetet, gyerekkorától varrni tanítják, ha megházasodnak, nem lesz annyi földjük, hogy megéljenek belőle, így majd neki is varrnia kell, s ha szép és divatos lesz a ruha, majd minden asszony vele akar dolgoztatni. Anyja lassan meghátrált, apja, pedig eleve bölcsebb volt annál, hogy állást foglaljon ezekben a kérdésekben.
Csodálatos volt ez az ősz. Feri állást kapott a bányában, olyan igazi, „nadrágos”, irodai munkát, ő maga varrta neki a ruhát az első napra, a mintát az egyik újságképből vette. A bánya a faluban a jólét, a városiasság jelképe volt mindenki szemében: aki ott dolgozott, még ha bányász is volt, már több volt, mint egy paraszt. „Úr”.
És eljött az a csodálatos novemberi este, amikor a rádió Bécsből jelentette: visszatér a Felvidék! Katának Trianon nem jelentett közvetlen fájdalmat, nem élt egy napot sem a régi, nagy Magyarországon, nem voltak rokonaik az elszakított területeken, inkább csak az újságban olvasott az ottani helyzetről. Persze, az iskolában megtanulta, hogy neki is kötelessége, hogy fájjon, hogy naponta imádkozni kell a trianoni igazságtalanság feloldásáért. Fájt is neki, imádkozott is, de eddig a napig csak egy történelmi tény volt. Mégis, amikor a rádióban elhangzott a hír, megdobbant a szíve. Valami életre kelt, eddig olyan távoli volt, mint Krisztus második eljövetele.
Könnyezett, amikor a filmhíradóban a visszacsatolás képeit látta. Egy kép beleégett az emlékezetébe: egy kislány, magyar pártában, aki úgy nézett ki, mintha a boltos lányának húga lenne, áttört a sorfalon, odarohant a bevonuló honvédek egyikéhez és átölelte és virágcsokrot nyomott a kezébe. Furcsa módon, még a kávéház tulajdonos sem merte szóba hozni ezekben a napokban a nagynémet álmokat.
Azon az estén úgy érezte, hogy a világ nem lehetne szebb, jobb és igazabb: hamarosan megesküsznek, biztos a megélhetésük és végre hazája is beteljesíti régi álmait.
Pár héttel később, amikor Ferivel újra moziba mentek, a kávéházason egy apró jelvényt vettek észre: középen egy meghajlított szárú, arany horogkereszt, körülötte piros körben a felirat: „Volksbund der Deutschen in Ungarn”****.
A szövetségnek valóban ára volt.
* Egy nép, egy Birodalom, egy Vezér!
** a Birodalomhoz
*** népi német
**** Magyarországi Németek Népi Szövetsége
Ha nem akarsz lemaradni:
Értesülj a legfrissebb történetekről első kézből ott, ahol akarod!
Legfrissebb történetek:
2024-11-23
|
Novella
Egy fiatal férfi randevúra hívja az ismert színésznőt.
2024-11-22
|
Novella
Ebben a rövid történetben egy idős bácsi jelenik meg a kertvárosi kis kocsma ajtajában kutyájával....
2024-11-19
|
Novella
Édesanyja és unokabátyja szexualitásának egy kislányra gyakorolt hatása.
2024-11-18
|
Novella
Egy tanárnő igyekszik meggyőzni tanítványát, végül saját csapdájába esik.
2024-11-17
|
Novella
A helyszín Argentína.Miguel és párja Sofia életük versenyére készülnek.Vajon győzelmet vagy...
Friss hozzászólások
Legnépszerűbb írások:
2010-09-23
|
Egyéb
Barbara, Kedves!<br />
A villamoson láttam meg a nevetésedet, mintha csak Te lennél, akkor...
Éjszaka egy halott asszony ágyában 05: Filmhíradók (1938)
Folytatások
Csendben odaléptem Andihoz és kávét töltöttem a csészéjébe. Csendes kis szertartás volt; pár percre félreraktuk a munkát és beszélgettünk, elmondtuk a napi apró-cseprő ügyeket, aztán kipihenten visszaindultunk az irodába. Egyre ritkább öröm, már messzebb voltunk egymástól de ha összejön, annál szebb.
De van, ami sohasem változik: még mindig két édesítőszert rak a kávéjába, pár csepp tejjel (de nem többel, mert tűzforrón szereti), egyet kortyolt és megkérdezte:
- Mit terveztek...
De van, ami sohasem változik: még mindig két édesítőszert rak a kávéjába, pár csepp tejjel (de nem többel, mert tűzforrón szereti), egyet kortyolt és megkérdezte:
- Mit terveztek...
- Kedvesem. Válaszolj őszintén: ha nem huszonéve, hanem mondjuk egy éve találkozunk, akkor is feleségül akartál volna venni?
Lefagyott az agyam és nem tudtam válaszolni. Luca rám nézett és folytatta:
- Látod, Kedvesem… A hallgatás a válasz. Hogy nem. Már régóta tudtam, csak azt nem, hogy hogyan ébresszelek rá. Kellett hozzá ez a mai reggel. És szeretném, ha ez lenne az utolsó szó, amit mondok neked: szeretlek.
Megsimogatta az arcomat, szájon puszilt, felszállt a biciklire...
Lefagyott az agyam és nem tudtam válaszolni. Luca rám nézett és folytatta:
- Látod, Kedvesem… A hallgatás a válasz. Hogy nem. Már régóta tudtam, csak azt nem, hogy hogyan ébresszelek rá. Kellett hozzá ez a mai reggel. És szeretném, ha ez lenne az utolsó szó, amit mondok neked: szeretlek.
Megsimogatta az arcomat, szájon puszilt, felszállt a biciklire...
A történet véget ért. Ott ültem a fészerben, az egyetlen társaságom egy összegyűrődött véres bicikli. S annak ellenére, hogy az elmúlt órákban évszázadnyi szenvedést és küszködést kellett átélnem, mintha kicsit megkönnyebbültem volna. Minden tagom ólomnehéz volt, olyan fáradt voltam, mintha évtizedek óta nem aludtam volna, de valahol a lelkem könnyű volt. Nem tudom, ismerik-e a fáradtságnak azt a fokát, amikor már nem számít se a múlt, se a jelen, csak a pillanat, az a furcsa éber álom,...
Egyik éjszaka arra ébredtem, hogy egyedül fekszem az ágyban. Rossz előérzetem támadt, elkezdtem keresni. A fény irányába mentem: Luca a gyerekszobában volt és Katica játékait porolgatta, rendezgette. Megálltam az ajtóban és néztem. Mosolygott, kicsit mintha dúdolt is volna, valami bugyuta altatót. Boldog volt. Odatérdeltem mellé, de észre sem vett. Szerettem volna bekerülni abba a kis világba, ahol újra ilyen boldog, megfogtam az egyik babát, hogy odanyújtsam neki. Amikor észrevett, megrázkódott,...
Hálás volt a nagyapjának, hogy megtanította biciklizni a kicsit. Furcsa, máskor alig tud menni, de mintha megfiatalodott volna. Kár, hogy a dédi már nem mer biciklire ülni, akkor most hármasban mehetnének, de így is szép lesz.
A busz átgördült a falutábla előtt. Otthon volt. A szemével keresgette a dédiék utcáját. A busz azelőtt is elhalad és pár méterre van a megálló, valaki már megnyomta a leszállásjelzőt, így a helyén maradt, hogy beleshessen, hogy egy pillanattal előbb láthassa...
A busz átgördült a falutábla előtt. Otthon volt. A szemével keresgette a dédiék utcáját. A busz azelőtt is elhalad és pár méterre van a megálló, valaki már megnyomta a leszállásjelzőt, így a helyén maradt, hogy beleshessen, hogy egy pillanattal előbb láthassa...
Előző részek
A falut, és a falu szívét, a templomot, minden irányból szentek és kápolnák védték. Északról Szent Rókus vigyázta, délről Szent Sebestyén állta útját a rontásnak, keletről, a vizek árjától Nepomuki Szent János (akit nem csak mint védőszentet becsültek sokra, hanem azért is, mert cseh volt, mégis szent lett) s nyugatról a kálvária, fent a hegytetőn. Nagyböjtben kalaplevéve járták Krisztus szenvedésének útját, Szent Anna napján ünnepi misét tartottak, télen a bátrabb gyerekek szánkóztak...
„A föld és a ház évszázadok óta a miénk, de emberséget, mesterséget magadnak kell tanulnod”
Halkan, felkeltem, megpróbáltam valami fegyvernek használható tárgyat keresni, a filmeken ilyenkor mindig előkerül egy székláb vagy hasonló, de sajnos a drága nagyszülők elfelejtettek az önvédelmi eszközökről gondoskodni, így csak megacélozott lelkemmel tudtam felszerelkezni. Kinyitottam az ajtót; a szobában természetesen nem volt senki, csak az emlékek. A redőny rácsaim átszűrődött az utcalámpa fénye.
Bepakoltunk, Luca lepakolt az egyik ágyra és rámutatott a másikra:
- Te majd ott alszol, a nagyi ágyában, ha nem zavar, hogy egy halott asszony ágyában kell töltened az éjszakát.
A nyelvemen volt a válasz, hogy már megszoktam… A sok élettelen, essünk túl rajta szexet, az ébressz fel a végént...
- Te majd ott alszol, a nagyi ágyában, ha nem zavar, hogy egy halott asszony ágyában kell töltened az éjszakát.
A nyelvemen volt a válasz, hogy már megszoktam… A sok élettelen, essünk túl rajta szexet, az ébressz fel a végént...
Hasonló történetek
- Nem, sőt legyen szíves a feleségemnek se szóljon, hogy itt jártam. Meg akarom lepni.
Elővette a legcsábosabb mosolyát és egy húszdollárost csúsztatott a pultra, majd távozott. Beült egy gondolába, és a főtérre vitette magát. Beült a vendéglőbe, és szép komótosan megebédelt. A mosdóba kimenés ürügyén alaposan körülnézet...
Elővette a legcsábosabb mosolyát és egy húszdollárost csúsztatott a pultra, majd távozott. Beült egy gondolába, és a főtérre vitette magát. Beült a vendéglőbe, és szép komótosan megebédelt. A mosdóba kimenés ürügyén alaposan körülnézet...
Ezután jelentéseket kellett olvasnia és kiszúrni az árulókat. Sok kettős ügynököt lebuktatott, többek között azt a nagy medvét is, aki költöztette. Teljesen nem lehetett rábizonyítani, hogy kettős ügynök, de azon túl csak apró - seprő ügyeket bíztak rá...
Hozzászólások
Valószínűleg sokaknak kicsit tömény a történelem, de ez egy ilyen század volt...